Loading...

چگونه می توان قلمه کاکتوس را کاشت؟

چگونه می توان قلمه های کاکتوس را کاشت

در مقاله امروز هربال مارکت قصد داریم شما را با نحوه کاشت قلمه کاکتوس آشنا کنیم. آیا ظاهر ساکولنت های شما بد به نظر می رسند؟ آیا دوست دارید کلکسیونی از ساکولنت ها داشته باشید؟ خوشبختانه می توان ساکولنت ها را از طریق قلمه تکثیر کرد و هنگامی که کاشته شوند، به مراقبت بسیار کمی احتیاج خواهند داشت.

قلمه کاکتوس ساکولنت اغلب برای تزئینات گل، دسته گل های عروسی و حتی به عنوان تزئین کیک مورد استفاده قرار می گیرند. آن ها عمر طولانی دارند و برای هفته ها بدون خاک زنده باقی می مانند، به همین دلیل می توان از آن ها به عنوان دکور خانه استفاده کرد.

با این حال، قلمه کاکتوس ساکولنت فقط برای نمایش نیست!  آن را بکارید و کمی به آن عشق بورزید تا به زودی ساکولنت جدیدی به دست آورید. از همه بهتر این است که این کار هیچ هزینه ای ندارد. تمام چیزهایی که به آن نیاز دارید یک قیچی باغبانی (یا قیچی تیز)، خاک و چندین گلدان کوچک برای کاشت قلمه ها است.

چه هنگام اقدام به قلمه گیری کنیم؟

برای کسب بهترین نتیجه، در بهار یا تابستان از ساکولنت های خود قلمه بگیرید. در حالی که از نظر تکنیکی هر زمانی می توان از ساکولنت قلمه تهیه کرد، تهیه آن ها هنگامی که ساکولنت ها در دوره رشد فعال خود هستند، به شما این اطمینان را می دهد که گیاه مادر بهبود می یابد و ساکولنت های جدید می توانند زنده بمانند.

چگونه می توان یک قلمه کاکتوس خوب پیدا کرد

اگر در اطراف ساکولنت های شما، پاجوش یا جوانه رشد می کند، می توانید آن ها را جدا کنید و همانند قلمه ها بکارید. در غیر این صورت، به دنبال قسمت هایی باشید که نیاز به هرس یا تغییر شکل دارند و از آن جا قلمه تهیه کنید.

ساکولنت های بزرگ راحت تر از سایرین با هرس شدن کنار می آیند و پس از قلمه گیری بهبود می یابند. باید از ساکولنت های کوچک تر، قلمه های کوچک تری نیز تهیه کرد.

آن چه نیاز دارید:

ابزار

قیچی باغبانی

مواد

خاک ساکولنت

گلدان های کوچک

ساکولنت

مراحل کاشت قلمه کاکتوس

تهیه قلمه

برای تهیه قلمه کاکتوس ، قسمت مناسبی را انتخاب کنید. با قیچی باغبانی به سرعت برشی در ساقه ایجاد کرده و قلمه را جدا کنید.

چگونه می توان قلمه کاکتوس را کاشت

مطمئن شوید قسمتی که برش می دهید، نزدیک به ۱ سال سن داشته باشد. شاید لازم باشد برگ های پایینی قلمه را جدا کنید.

پینه بستن قلمه کاکتوس

بعد از برش  قلمه کاکتوس ، نمی توان قلمه را بلافاصله در خاک کاشت. قسمت برش داده کاکتوس را به مدت ۲۴ ساعت در محلی خشک قرار دهید تا پینه ببندد.

چگونه می توان قلمه کاکتوس را کاشت

پس از ۲۴ ساعت قلمه باید بهبود یافته و خشک شده باشد. اکنون قلمه کاکتوس آماده کاشته شدن است.

کاشت قلمه کاکتوس

یک گلدان کوچک سفالی یا پلاستیکی آماده کنید و آن را با خاک ساکولنت با زهکشی خوب پر کنید. یک سوراخ کوچک در وسط خاک ایجاد کنید و به آرامی قلمه کاکتوس را در سوراخ قرار دهید و خاک اطراف آن را محکم کنید.

چگونه می توان قلمه کاکتوس را کاشت

مطمئن شوید که برگ های پایینی قلمه کاکتوس با خاک فاصله داشته باشند تا از پوسیدگی جلوگیری شود. بعد از کاشت، قلمه را آبیاری نکنید. قلمه کاشته شده را در مکانی روشن (نور غیر مستقیم خورشید) به مدت ۲ تا ۳ هفته قرار دهید.

آبیاری جوانه ها

برخلاف تکثیر گیاهان دیگر، زمانی که ریشه ها رشد پیدا کردند، به قلمه کاکتوس آب بدهید. از آن جا که ساکولنت ها برای شروع به آب زیادی نیاز ندارند، آب دادن به قلمه کاکتوس قبل از رشد ریشه ها به سرعت منجر به پوسیدگی آن در زیر خاک می شود. نگران نباشید – قلمه های ساکولنت می توانند مدت ها بدون آب زنده بمانند.

چگونه می توان قلمه کاکتوس را کاشت

بعد از گذشت ۲ تا ۳ هفته، به قسمت بالای قلمه کمی فشار وارد کنید. اگر مقاومتی وجود داشته باشد، به این معنی است که رشد ریشه ها شروع شده است و می توان قلمه کاکتوس را آبیاری کرد. پس از رشد ریشه ها ممکن است نیاز آبی نسبت به ساکولنت معمولی افزایش یابد. برای جلوگیری از غرقاب شدن، بین آبیاری ها مطمئن شوید که ۱ اینچ رویی خاک خشک باشد.

صبر، صبر، صبر

قلمه کاکتوس ساکولنت به آرامی رشد می کند، بنابراین هنگام نگهداری از گیاه خود صبور باشید. با این حال، پس از گذشت چند ماه از کاشت، متوجه رشد جدید خواهید شد. هر چقدر قلمه های ساکولنت بالغ تر می شوند، می توانند در معرض نور شدیدتری قرار بگیرند – به آرامی گیاه را در معرض نور کامل قرار دهید، همان نوری که ساکولنت ها برای رشد به آن نیاز دارند.

به یاد داشته باشید مانند هر ساکولنتی، توجه زیادی برای قلمه های ساکولنت خوب نیست. لازم نیست خیلی به آن ها توجه کنید، فقط هنگامی که خاک آن ها خشک شد، به آن ها به میزان کمی آب بدهید. تقریباً همه ساکولنت ها به راحتی از طریق قلمه تکثیر می شوند، اگرچه تکثیر بعضی از انواع ساکولنت ها (مانند ساکولنت پرزدار) نسبت به سایر ساکولنت ها سخت تر است، بنابراین بسته به نوع ساکولنت، درصد موفقیت شما متغیر است.

چگونه می توان قلمه کاکتوس را کاشت

با این وجود، تکثیر ساکولنت ها یک راه سریع و آسان است که به کمک آن می توانید گیاهان جدید زیادی داشته باشید، در این صورت می توانید کلکسیون خود را تکمیل کنید یا آن ها را به دوستان خود هدیه بدهید!

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله: چگونه می توان قلمه های کاکتوس را کاشت
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *