Loading...

کاشت موسیر (Allium stipitatum)

کاشت موسیر (Allium stipitatum)

ما در مقاله هربال مارکت قصد داریم شما را با کاشت موسیر آشنا کنیم. گونه های متعددی از پیازها را می توان در طبیعت دید. موسیر یکی از انواع پیاز و سیر است که کاربردهای زیادی دارد و می توان آن را برای استفاده در خانه کشت نمود. البته این گونه نیز تنوع بالایی دارد.

به طور کلی بیش از صدها گونه پیاز، سیر و موسیر وجود دارد که هر یک از آن ها با هم تفاوت هایی دارند. در کنار تفاوت ها می توان شباهت های فراوانی هم در بین گونه های موجود در این خانواده دید. گونه هایی از پیازها و موسیرها هم هستند که علاوه بر این که می توان آن را مصرف نمود، تزیینی محسوب شده و برای کشت در باغ مناسب هستند.

مشخصات موسیر

این گیاهان در گونه های مختلفی یافت می شوند که در اندازه های متفاوتی نیز رشد می کنند. گونه های تزیینی بین ۳ تا ۴ فوت رشد می نمایند و دارای گل های زیبایی نیز هستند که محیط باغ را زیباتر می کنند. گل ها به طور معمول مدور هستند اما در رنگ خود با هم تفاوت دارند. رنگ گل های گونه های مختلف موسیر می تواند صورتی، بنفش، سفید و یا متمایل به سبز باشد.

بیشتر آن ها دارای برگ هایی کشیده هستند که به رنگ سبز می باشند. با رشد گیاه می توان شاهد به بار نشستن بذرهای آن بود که حتی پس از خشک شدن گیاه یا پایان فصل گل دادن موسیر هم هنوز به گیاه زیبایی داده و در محیط باغ در کنار دیگر گونه های گیاهی جلوه ای خاص ایجاد می کنند.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی زنجبیل شامی (Elecampane-Inula helenium)

همه یا اغلب گونه های پیاز، سیر و موسیرها به طور معمول دارای بوی زننده ای هستند که در زمانی که آن ها را خرد می کنید بسیار بیشتر حس می شوند. برای همین شاید برای عده ای کاشت موسیر چندان خوشایند نباشد. اما این بو در زمانی که گیاه و یا موسیر به دست آمده از آن خرد نشود چندان زیاد نیست و می توان در گوشه ای از باغ برای بهره بردن از مزایای آن، این گونه ی گیاهی را پرورش داد.

نحوه پرورش گیاه موسبر

موسیر برای رشد خود دوست دارد تا در معرض تابش نور مستقیم آفتاب قرار گیرد. هم چنین علاقه دارد تا خاک مورد استفاده برای کشت آن دارای زه کشی مناسب باشد. بیشتر انواع پیازها و موسیرهای تزیینی نیز دارای این ویژگی ها هستند و می توان آن ها را در مکانی آفتاب گیر و در خاک های دارای زه کشی مناسب به خوبی پرورش داد.

خاک مورد استفاده بهتر است تا کمی قلیایی باشد. اما در خاک های کمی اسیدی هم امکان رشد موسیر وجود دارد. هم چنین در کنار زه کشی مناسب باید به میزان کافی مواد ارگانیک و کمپوست برای رشد گیاه فراهم نمود تا شاهد بهترین گلدهی و محصول در زمان برداشت موسیر بود.

در طول دوره رشد بهترین راه برای آب دادن به گیاه، آبدهی هفتگی می باشد. برای این کار هفته ای یک بار با یک ظرف به اندازه یک اینچ آب به هر بوته بدهید. موسیر و به طور کلی پیازها به خشکی مقاوم هستند و به طور معمول می توانند در شرایط مساعد از بذر خود دوباره برویند.

موسیرها هم امکان رشد خودرو از بذرهای ریخته شده ی خود را دارند. برای همین ممکن است که موسیر در مواردی گیاهی تهاجمی در نظر گرفته شود. البته کنترل آن چندان سخت نیست. اگر می خواهید گیاه دوباره به طور خودرو رشد نکند، باید قبل از تبدیل شدن گل ها به بذر آن ها را بچینید تا بذرها روی زمین نریزند و یا در محیط پخش نشوند.پ

گونه هایی از موسیر پس از این که گل دادن خود را به پایان رساند به خواب فرو می رود. خشک شدن برگ ها در طور گل دهی و به خصوص با پایان گلدهی گیاه به طور معمول اتفاق می افتد. با این کار به تدریج شاهد خشک شدن گیاه تا زمین هستیم. با زرد و پژمرده شدن برگ ها می توان دید که گیاه به خواب رفته و سال بعد دوباره با فرا رسیدن بهار شروع به رشد می نماید.

اگر شما در باغ خود گونه هایی را کشت می کنید که با پایان گدهی خود به خواب فرو می روند، می توانید در کنار آن از گونه های دیگر پیاز یا موسیر که بلندتر هستند استفاده کنید، تا در زمانی که این گونه ها خشک می شوند، گونه های دیگر پژمردگی آن ها را جبران کرده و زیبایی باغ را حفظ کنند. سعی کنید برگ های خشک شده را پس از زرد شدن حذف نمایید.

تکثیر موسیر

می توانید موسیر را با استفاده از پیازهای آن تکثیر کنید. با این کار از هر گیاه مادر امکان تکثیر و رشد تعداد بیشتری گیاه موسیر وجود خواهد داشت. موسیر نوعی پیاز با طعم بسیار متفاوت نسبت به پیاز معمولی است. برای همین در صورتی که قصد برداشت محصول از آن را دارید باید بدانید که در بسیاری از موارد که پیاز استفاده می شود شاید مصرف موسیر برای شما چندان خوشایند نباشد.

برای مثال استفاده از موسیر و به کار بردن آن برای سوپ یا مصرف خام آن چندان مناسب نیست. امکان تکثیر موسیر با استفاده از بذر آن نیز وجود دارد. برای همین می توان موسیر را از طریق بذر یا پیازچه کشت نمود. برای این کار زمان های مختلفی را می توان انتخاب نمود. به طور معمول می توانید موسیر را در فصل پاییز یا اوایل بهار، بکارید. انتخاب این زمان ها بستگی به گونه گیاه و محل زندگی شما و شرایط آب و هوایی دارد.

  • بیشتر بخوانید: کاشت گیاه دارویی به لیمو

اما به طور کلی در هر زمانی که قصد کاشت موسیر را داشته باشید، کلید اصلی برای کاشت صحیح انواع پیاز و موسیر، ایجاد خاک مناسب با زه کشی مناسب است، که دارای مواد مغذی به اندازه کافی برای رشد آن باشد. گونه های مختلف موسیر ممکن است که در رشد خود با رشد علف های هرز با کندی در رشد مواجه شوند. باید توجه داشته باشید که انواع پیازها و همچنین موسیر تمایل به رقابت با علف های هرز ندارند و نیاز به حذف علف های هرز به طور دستی یا با روش های دیگر می باشد.

ابزار مورد نیاز برای کاشت موسیر

برای کاشت موسیر ، نیاز به ابزار و تجهیزات فراوانی نمی باشد. اگر می خواهید تا در باغ خود یک یا چند موسیر را پرورش دهید، نیاز به استفاده از بذر یا پیاز آن می باشد. به این منظور حداقل به مجموعه ای از موسیرهای کوچک یا پیازچه آن از گیاه مادر می باشد. با فراهم نمودن پیاز موسیر، می توانید مکان مناسبی را انتخاب نموده و با تجهیزات کمی موفق به کشت آن شوید.

مکانی برای کاشت که دارای شرایط مناسب و در معرض تابش نور آفتاب باشد از اولین نیازهای شما برای شروع به پرورش موسیر می باشد. تعدادی ابزار و تجهیزات باغبانی نیاز می باشد که برای این کار خاک مناسب برای کشت با شرایط گفته شده، کمپوست خوب تجزیه و نرم یا کود مناسب، بیل یا بیلچه برای کاشت موسیر ها یا پیازهای آن، و مقدار کمی آب برای آغاز به پرورش و کشت موسیر کافی می باشد.

با توجه به این که موسیر علاوه بر زه کشی مناسب به مواد مغذی هم برای رشد خود نیاز دارد، می توانید خاک هایی را برای کشت انتخاب کنید که علاوه بر دارا بودن شن، دارای رس یا خاک نرم و مرغوب باشند که با ترکیب مناسبی با هم مخلوط شده اند. این خاک را می توان خاکی بین خاک های شنی و رسی و متوسط در نظر گرفت. بسترهایی با این شرایط بهترین بسترها برای کاشت موسیر ها در باغ شما هستند.

با یافتن بستر مناسب یا فراهم نمودن مخلوط مناسبی از خاک، می توانید کمپوست یا کود را با آن مخلوط کنید تا از لحاظ مواد مغذی برای رشد گیاه در شرایط مناسبی قرار گیرد. به طور کلی مقدار کمی کود برای این کار کافی است و نیاز به استفاده ی زیاد از کودهای نیتروژن دار نمی باشد. با توجه به این که ph مناسب برای رشد گیاه باید بین ۶.۲ تا ۶.۸ باشد، بهتر است که خاک های مورد استفاده کمی قلیایی باشند.

روش کاشت موسیر بسیار راحت است و تنها نیاز دارید تا از گیاه مادر موسیرها را جدا و در محل جدید بکارید. هر موسیر می تواند تبدیل به یک گیاه جدید شود و با رشد خود گل های زیبایی را در باغ شما به بار اورد.

فاصله مناسب برای کاشت موسیر

برای کاشت موسیر بهتر است که فاصله بین هر یک از موسیرها با دیگری در حدود ۵ تا ۱۵ سانتی متر باشد. بهتر است که هر پیازچه را با ریشه آن در خاک قرار دهید و در هر ردیف، با در نظر گرفتن فاصله گفته شده، پیازها را در عمقی قرار دهید که حدود  سه چهارم آن ها در خاک قرار گیرد.

می توانید بذر موسیر را به جای پیاز آن برای کشت انتخاب کنید. در این حالت می توانید بذرها را در بستر مورد نظر بپاشید و با رشد و جوانه زدن بذرها، در صورت نیاز آن ها را تنک کنید تا به اندازه مطلوب از هم فاصله داشته باشند.

زمان مناسب برای کاشت موسیر

همان طور که قبلا نیز اشاره شد می توانید موسیرها را در فصل پاییز یا در اوایل بهار بکارید. اگر در فصل پاییز بکارید، محصول زودتر خواهد رسید. اما بسیاری ترجیح می دهند تا گیاه را در فصل بهار کشت کنند. اگر موسیر را  در شرایط بهاره و در هوای ملایم آن بکارید، موسیرهای بزرگتر و بهتری خواهید داشت که دلیل اصلی انتخاب فصل بهار توسط بیشتر پرورش دهنده های موسیر برای کشت این گونه ی گیاهی می باشد.

کاشت موسیر در فصل پاییز، نیز باید در زمان مناسب باشد. برای این کار زمانی را انتخاب کنید که پس از اولین سرمای پاییزی باشد. در این زمان و قبل از آب و هوای سرد و در فصل زمستان می توانید شروع به کاشت گیاه بنمایید. برای کاشت گیاه در فصل بهار در ایران به طور معمول اواخر زمستان یا اوایل بهار بهترین زمان ها می باشند که به همین دلیل کاشت موسیر می تواند در اسفند ماه یا فروردین ماه انجام شود.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گل ختمی یا گیاه هیبیسکوس (Rose Mallow)

بهتر است که در زمانی که قصد دارید تا از بذر موسیر برای پرورش و کشت آن استفاده کنید، آن ها را در بهار کشت کنید تا نتیجه بهتری از کشت بذرها به دست اورید. کاشت موسیر در فصل پاییز با استفاده از پیاز آن صورت می پذیرد، استفاده از مالچ برای محافظت از گیاه در برابر سرمای زمستان به نظر بسیار مفید واقع شده و در بهار نتیجه ی بهتری به دست خواهید آورد.

استفاده از حدود ۱۵ سانتی متر مالچ برای پوشش گیاه در فصل زمستان توصیه می شود. این مالچ می تواند برگ های گیاهان یا هر گونه پوششی باشد که بتواند گیاه را از سرما محافظت کند. شاید پوشش های پلاستیکی هم یک گزینه برای شما به منظور حفاظت از گیاه در برابر سرما باشد.

آفت ها و بیماری های گیاه موسیر

اگر قصد برداشت موسیر را داشته باشید، باید مواظب باشید تا جوندگان پیازهای گیاه را از بین نبرند. هم چنین تعدادی از جانوران ممکن است اقدام به خوردن آن ها بنمایند که استفاده از یک پوشش مانند توری شاید در زمان هایی بتواند به شما در محافظت از گیاه مو.سیر کمک کند.

حشرات و کرم ها نیز می توانند برای گیاه مشکل به وجود آورند. گفته می شود که استفاده از خاکستر می تواند در با پاشیدن آن در دوره های چند ماهه از گیاه در برابر تعدادی از این آفت ها و حشرات مزاحم حفاظت کند. علف های هرز نیز باید به طور مداوم حذف شوند تا از به وجود امدن آفت های بیشتر جلوگیری شود.

حذف علف های هرز

همان طور که گفته شد علف های هرز می توانند در به وجود امدن آفت ها و افزایش حشرات مزاحم دخیل باشند. علاوه بر این علف های هرز با گیاه در به دست اوردن نور و مواد مغذی موجود در خاک و نیز آب با گیاه رقابت می کنند. به همین دلیل نیاز است که این علف ها را به طور مداوم حذف نمود. چون پیازها و سیرها مانند موسیرها نمی توانند با علف های هرز رقابت کنند و آن ها را پس بزنند.

برای همین باید به طور دستی یا با روش های دیگر علف ها را حذف نمود تا بتوان از زیبایی گیاه در باغ خود لذت برد و در زمان مناسب نیز محصول خود را برای استفاده در خانه یا باغ برداشت نمود. به این منظور می توانید از یک بیلچه برای در آوردن علف ها از ریشه استفاده کنید. باید مواظب باشید تا به گیاه و ریشه های موسیر در زمان حذف علف ها آسیب وارد نشود.

چند نکته برای پرورش موسیر

موسیر علاقه دارد تا در محیطی نه چندان خیس و کمی خشک رشد کند. برای همین نباید آن را غرق در آب نمود. اما در مناطقی که شرایط آب و هوایی خشک حاکم است باید توجه داشته باشید که خاک به طور کامل خشک نشود و تا حدودی رطوبت خود را حفظ کند.

گل های گیاه هم اگر چه زیبا هستند اما در صورت تبدیل به بذر می توانند مشکلاتی را برای شما به همراه داشته باشند. برای همین گل های قدیمی تر را قبل از این که به بذر تبدیل شوند بچینید تا شاهد پخش شدن بذرها در باغ و در محلی که علاقه ای به رشد موسیر ندارید نباشید.

برداشت گیاه موسیر

با توجه به این که گیاه را می توان در دو فصل پاییز و بهار کشت نمود، برای برداشت آن نیز زمان های مختلفی وجود دارد. برای موسیرهایی که در فصل پاییز کشت شده اند به طور معمول امکان برداشت در اواخر بهار یا ابتدای تابستان وجود دارد. به همین دلیل در ماه های خرداد یا در تیر ماه می توان محصول خود را برداشت نمود.

اما در کشت بهاره کمی طول می کشد تا بتوان محصول را برداشت نمود. در این حالت باید صبر کرد، تا در اواخر تابستان موسیر را برداشت کرد. نکته ای که برای برداشت وجود دارد این است که در زمانی که از مالچ بر روی گیاه استفاده کرده اید و به خصوص در کشت پاییزه، باید قبل از برداشت مالچ ها را از روی آن بردارید تا موسیر بتواند نور آفتاب را به طور مستقیم دریافت کرده و رشد بهتری را تجربه نماید. این کار به بلوغ و رشد بهتر موسیر کمک می کند.

به طور کلی نیازی به انتخاب زمان خاصی برای برداشت محصول نیست و گیاه همین که محصول آن برای برداشت آماده شد زرد شده و می توانید با نگاهی به آن زمان مناسب را برای برداشت پیدا کنید. در زمان مناسب برای برداشت از یک بیلچه برای برداشت موسیر خود استفاده کنید. با استفاده از بیلچه خاک اطراف موسیر را کنار بزنید تا امکان بیرون آوردن آن از زمین فراهم شود. به آرامی و بدون این که به گیاه آسیبی وارد شود، آن ها را با خاک و با ریشه از دل زمین در اورید.

در این زمان باید اجازه بدهید تا موسیرهای برداشت شده برای مدت یک یا چند روز در آفتاب قرار گیرند تا خشک شده و امکان نگه داری آن ها در مکان مناسب در خانه فراهم شود. در زمان برداشت و یا پس از خشک شدن موسیرها در آفتاب می توانید خاک های اضافه ی همراه گیاه و یا خاک موجود در ریشه ها را با تکانیدن و یا با ابزار مناسب جدا کنید.

نگه داری از موسیر برای استفاده در آینده

با خشک شدن موسیرها امکان نگه داری آن ها برای زمان نسبتا طولانی و حتی برای مدت یکسال وجود خواهد داشت. برای امکان نگه داری موسیر برای مدتی طولانی تر می توانید آن ها را برای مدت دو تا سه هفته در محیطی گرم و خشک قرار دهید تا رطوبت آن ها در حد امکان خارج شود.

کاشت موسیر (Allium stipitatum)

پس از آن با خشک شدن کامل برگ های گیاه، آن را در یک توری قرار داده و در محلی خشک و خنک نگه داری نمایید. به طور معمول با استفاده از این شیوه می توانید تا شش ماه گیاه را به خوبی نگه داری نمایید. با خشک کردن کامل محصول، برای مدت یک سال و حتی بیشتر موسیر خشک شده را می توان استفاده نمود.

نگه داری موسیر برای کاشت مجدد

به طور معمول امکان نگه داری موسیرهای برداشت شده برای کشت در فصل بعد وجود دارد که با دنبال کردن دستورات گفته شده در بخش قبل می توانید پس از چند ماه موسیرهای نگه داری شده در مکان خشک و خنک را برداشته و برای کشت محصول جدید مورد استفاده قرار دهید. توجه داشته باشید که موسیرهایی که در محیط مرطوب بوده اند یا نمناک هستند به دلیل امکان رشد آفت ها و آسیب دیدگی برای کشت در دوره بعد مناسب نیستند.

گونه های مختلف موسیر

گونه های فراوانی موسیر و سیر را می توان یافت که در اندازه های متفاوتی رشد می کنند. GLOBEMASTER یکی از این گونه ها می باشد که تزیینی بوده و می تواند در کنار گیاهان و گونه های تزیینی دیگر کشت شود. این گونه می تواند برای هفته ها گل بدهد. هر یک از گل ها جایگزین دیگری شده و به طور مداوم زیبایی را برای باغ شما در ترکیب با دیگر گونه های گیاهی مانند اسطوخودوس خواهد داشت.

امکان چیدن گل ها و استفاده در دسته گل ها نیز وجود دارد. Allium sphaerocephalum گونه موسیر تزیینی دیگری می باشد که بین ۱۸ تا ۳۶ اینچ رشد می کند و گل های زیبای آن تا دو اینچ رشد می کنند. این گل ها به رنگ بنفش می باشند. گلدهی این گونه برای مدتی در حدود سه هفته به طول خواهد انجامید. با چیدن گل های این گونه موسیر می توانید در دسته گل ها برای مدتی نسبتا طولانی و حدود ده روز از زیبایی آن لذت ببرید.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر سداب (Rue Seeds ,Ruta graveolens)

به طور کلی می توان گونه های موسیر را چند ساله دانست که رو به بالا رشد می کنند و دارای پوشش گیاهی سبز رنگ و گل های متنوع می باشند. بیشتر این گونه ها به نور کامل آفتاب علاقه دارند اما می توان آن ها را در نور نسبی آفتاب نیز پرورش داد. حشرات مفید مانند پروانه ها و زنبورها به این گیاه علاقه دارند و اطراف آن ها دیده می شوند.

برای مراقبت و نگه داری نیاز به زمان زیادی ندارند و به راحتی می توان آن را کشت و تکثیر نمود. در مناطق معتدل و نیز در شرایط آب و هوایی کمی سرد و یا گرم نیز می توان به کشت آن ها و پرورش موسیر اقدام نمود و نتیجه خوبی در زمان برداشت محصول به دست آورد. با توجه به ویژگی های گیاه و سادگی رشد و پرورش آن، می توان آن را در گلدان ها و یا در داخل باغ و یا به صورت انبوه کشت نمود.

کاربردها و خواص درمانی موسیر

همان طور که گفته شد امکان استفاده از گونه هایی از موسیرها برای مقاصد تزیینی به دلیل زیبایی گل های متنوع آن ها وجود دارد. به این منظور استفاده از گلدان و یا ظرفی برای کاشت موسیر ساده ترین راه برای بهره بردن از زیبایی آن است. کاشت موسیر در مرزها و برای استفاده در دسته گل ها هم همان طور که ذکر شد ممکن است. اما بیشتر مردم موسیر را با خواص درمانی آن می شناسند.

عده ی زیادی از آن در غذاهای مختلف استفاده می کنند. موسیر، پیاز و سیرها دارای مواد مغذی و معدنی فراوانی هستند که استفاده از آن ها را در درمان و پیشگیری از انواع بیماری ها مفید می کند. علاوه بر این می توانند با اضافه شدن به غذا به بهود طعم آن کمک کنند. موسیر در این میان کاربرد های خاص خود را در غذاها و به خصوص در ترشی ها دارد که مورد علاقه بسیاری از مردم می باشد. استفاده از موسیر در کنار سبزیجات و در انواعی از سالادها و سس ها نیز رایج می باشد. این استفاده ها علاوه بر ایجاد طعمی مناسب همان طور که گفته شد به دلیل ریز مغذی های آن می تواند به بهبود سلامت افراد کمک کند.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله: کاشت موسیر (Allium stipitatum)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *