Loading...

مشخصات، نحوه کاشت و مراقبت از گل خفاش سیاه

گل خفاش سیاه گیاهی عجیب و غریب به نظر می رسد. گل خفاش سیاه یک گیاه غیر معمول است که کاشت و پرورش کمی دشوار دارد اما به خاطر شکل غیر معمول، بافت و رنگی که دارد گزینه ای جالب برای کاشت در باغ است و همانطور که از نام این گل پیداست، گل های گیاه شبیه به خفاش هستند، براکت های شبیه به بال و غلاف های بذر باعث می شود که این گیاه شبیه به صورت خفاش به نظر برسد.

این گیاه بومی جنگل های آسیا و استرالیا است و در محیط های نیمه گرمسیری بهرتین رشد را دارد. ریشه های این گیاه برای درمان مشکلات روده استفاده می شود. بعضا به دلیلی داشتن برگچه های طولانی که شبیه به موی ریش است به این گیاه ریش ببر هم گفته می شود. گونه های ارغوانی دارای رنگ تیره هستند که از خرمایی تا بنفش متغییر هستند اما غالبا شبیه به سیاه به نظر می رسند.

همچنین یک گونه گل سفید (Tacca integrifolia) وجود دارد که گل ها دو برابر بزرگرت از گونه سیاه را دارد. گلهای خفاش در گلدان برای مدت طولانی زنده نمی مانند و به عنوان گل های چیده شده برای دسته گل واقعا کاربرد ندارند. گل خفاش سیاه از واخر بهار تا اوایل پاییز گل می دهد و گل های جدید بارها در طول فصل ظاهر می شوند.

نام گیاه شناسیTacca chantrieri
نام رایجگل خفاش
نوع گیاهچند ساله
اندازه گیاه در حالت بلوغ۳۶ اینچ طول و ۱۲ اینچ عرض
نور مورد نیازآفتاب جزئی
نوع خاکحاصلخیز با زهکشی خوب
pH خاک۶.۱ تا ۷.۵
زمان گلدهیاواخر تابستان تا پاییز
رنگ گلسیاه (بنفش تیره)، سفید (Tacca integrifolia)
بومیآسیا، استرالیه

نحوه کاشت گل خفاش سیاه

اگر چه این گیاه نسبتا گرمسیری است اما در بعضی از مناطق ایلات متحده عملکرد خوبی داشته و می تواند با موفقیت در فلوریدا، می سی سی پی و بخش هایی از کالیفرنیا و هر جایی که دارای محیطی مرطوب و گرم است رشد کند.

مشخصات، نحوه کاشت و مراقبت از گل خفاش سیاه

ممکن است لازم باشد تا شرایط آب و هوای خلیجی ایجاد شود. گل خفاش سیاه به طور کلی در برابر آفات آسیب پذیر نیست به غیر از اینکه حلزون هایی که در یک باغ گرمسیری پیدا می شوند.

نور مورد نیاز برای رشد گل خفاش سیاه

گل خفاش سیاه نیاز به هوای گرم دارد اما ممکن است مکان سایه ای را هم ترجیح دهد. در قسمت شمالی خانه و ترجیحا در یک محیط با گیاهان گرمسیری دیگر، نور غیر مستقیم را استفاده کنید.

خاک برای کاشت گل خفاش سیاه

گل خفاش سیاه به یک خاک غنی شده با مواد ارگانیکی که به خوبی زهکشی شده است احتیاج دارد. اصلاح خاک با خزه زغال سنگ نارس، پوست کاج و کمپوست ممکن است ضروری باشد. برای کاشت گل خفاش سیاه در گلدان از یک ۵۰ درصد خاک، ۴۰ درصد خاک اصلاح شده و ۱۰ درصد ماسه برای طهکشی استفاده کنید.

آبیاری

بعد از کاشت گل خفاش سیاه، خاک را به زور مرتب مرطوب نگه دارید. گل خفاش سیاه نباید به طور طولانی مدت بی آبی را تجربه کند. اما باید مطمئن شوید که محل کاشت دارای زهکشی خوبی است.

کوددهی

گل خفاش سیاه از کوددهی نفع می برد. با استفاده از کود مایع مناسب، هر هفته کوددهی را انجام دهید و یا از کودی که انتشار آهسته ای دارد استفاده کنید.

دما و رطوبت

از آنجا که گل خفاش سیاه یک گیاه نیمه گرمسیری است، در برابر سرما مقاومتی ندارند. اگر درجه حرارت زیر ۵۵ درجه فارنهایت قرار بگیرد، گل خفاش سیاه ممکن است از بین برود. آنها درجه حرارت ۷۰ تا ۸۰ درجه فارنهایت را دوست دارند.

همچنین می توان این گیاهان را در داخل خانه پرورش داد اما باید رطوبت محیز به طور مداوم فراهم شود. استفاده از رطوبت ساز باعث می شود که گل خفاش رطوبت مورد نیاز خود را بدست آورد.

تکثیر گل خفاش سیاه

گل خفاش سیاه را می توان از طریق بذر تکثیر کرد اما جوانه زنی ممکن است طول بکشد. شما می تواند از غلاف های برذ بالغ شده که دارای شکاف هستند بذر گل خفاش سیاه را برداشت کنید. گل خفاش سیاه همچنین می تواند ار طریق ریشه یا برش ریزوم تکثیر شود.

  • بیشتر بخوانید: معرفی ۶ گونه مختلف بگونیا برای استفاده در گلدان و در باغ

ریزوم ها را در پاییز تقسیم کنید و آنها را با فاصله سه فوتی از هم بکارید. همچنین می توانید ریزوم ها را از فروشگاه ها خریداری کنید. هنگام تکثیر باید صبور باشید چونکه ریزوم قبل از تشکیل گل باید به اندازه کافی رشد کند و بزرگ شود.

کاشت گل خفاش در گلدان

کاشت گل خفاش سیاه در ظرف امکان پذیر است. اگر آنها را در داخل خانه نگه میدارید باید گلدان ها را در نزدیکی پنجره ای قرار دهید که نور غیر مستقیم آفتاب را دریافت کنند. آنها همچنین به گردش هوای مناسب نیاز دارند (بر خلاف محیط بسته گلخانه ای). اجازه ندهید که ریشه گیاه مسدود شود.

مشخصات، نحوه کاشت و مراقبت از گل خفاش سیاهبه ریشه ها توجه کنید و در صورت لزوم گیاه خود را به یک گلدان بزرگتر انتقال دهید. تکرار یک بار در سال  این کار یک قاعده خوب است. شما می توانید در تابستان گلدان های خود را به بیرون ببرید اما از قرار دادن آنها در نور مستقیم آفتاب خودداری کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله: مشخصات، نحوه کاشت و مراقبت از گل خفاش سیاه
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *