Loading...

مشخصات، نحوه کاشت و مراقبت از گیاه اطلسی (Petunias)

مشخصات، نحوه کاشت و مراقبت از گیاه اطلسی (Petunias)

ما در مقاله هربال مارکت قصد داریم شما را با نحوه کاشت گیاه اطلسی آشنا کنیم. اطلسی (Petunias) یکی از محبوب ترین گل ها است که در مرز باغ ها و گلدان ها کاشته می شوند. این گیاه به طور فعالانه ای گل می دهد. اکثر انواع گل های اطلسی در طول تابستان (به جز در گرمای شدید) شکوفا می شوند و گل می دهند. تقریبا شما دررنگ های مختلفی می توانید گل های اطلسی که در مرز یا گلدان کاشته شده اند را بیابید.

اطلسی دارای گل های گسترده و شاخ و برگ هایی کرک دار و تا حدودی چسپنده هستند. در خانواده اطلسی، تنوع بسیار زیادی وجود دارد. تک یا دو شکوفه، گلبرگ های صاف یا خوابیده، رنگ های راه راه، رگه دار یا یکنواخت و حتی تفاوت در رایحه و بو وجود دارد. شما می توانید گل های اطلسی را در گل فروشی ها مشاهده کنید، این گل ها هیبریدی هستند که برای اهداف خاصی در نظر گرفته شده اند. کاشت گیاه اطلسی در باغ بسیار ساده است فقط باید این کار را در فصل بهار و بعد از خطر یخبندان انجام دهید.

 • نام گیاه شناسی – Petunia x hybrida
 • نام رایج – اطلسی
 • نوع گیاه – گیاه سالانه
 • اندازه گیاه در زمان بلوغ – ۶ تا ۲۴ اینچ طول و حداکثر ۳ فوت عرض
 • نور مورد نیاز – آفتاب کامل
 • نوع خاک – رسی یا شنی
 • pH خاک – ۶.۰ تا ۷.۵
 • زمان گلدهی – بهار و تابستان
 • رنگ گل – بنفش، زرد و رنگ های مختلف
 • منطقه بومی – آرژانتین

کاشت گل اطلسی

گرچه برخی از گونه های اطلسی جزو گیاهان چند ساله تابستانی محسوب می شوند اما گل های هیبریدی امروزی معمولا گیاهانی سالانه هستند، بنابراین، سرسختی مناطق عاملی برای رشد آنها محسوب نمی شود.

گرچه گلبرگ ها آب و هوای خنک را دوست دارند اما تحمل سرما را ندارند. قبل از کاشت گل اطلسی در بیرون، صبر کنید تا خطر یخبندان بگذرد.

اطلسی در طول تمام تابستان گلدهی دارد. برخی از گونه ها برای ادامه تنظیم جوانه های گل نیاز به هرس کردن ساقه ها و از بین بردن هدهای مرده دارند. گرمای شدید می تواند باعث شود که گیاهان اطلسی گلدهی خود را تا زمان کاهش دما متوقف کنند.

گونه های قدیمی تر اطلسی نیاز به از بین بردن مداوم هدهای مرده دارد وگرنه جلوی گل دهی آنها را می گیرند. این کار همیشه خوشایند نیست چونکه شاخ و برگ ها چسپنده هستند و گل هایی که بر اثر آبیاری خیس می شوند به قارچ تبدیل می شوند.

حتی گیاهان اطلسی جدیتر که گفته می شوند نیازی به از بین بردن هدهای مرده ندارند باید در اواسط فصل هرس شوند. وقتی شاخ و برگ ها شروع به دراز شدن می کنند و می بینید که تمام گل های قبلی در کنار ساقه ها هستند، شما باید بدانید که وقت آن رسیده تا گیاه را هرس کنید تا گیاه شاخ و برگ های جدیدی را توسعه دهد.

 • بیشتر بخوانید: روش کاشت گیاه دارویی رزماری

کوددهی ماهانه به گیاه اطلسی باعث می شود که گیاه انرژی لازم برای تولید گل ها را داشته باشد . اما در میزان آب مصرفی باید قاطع باشید و مطمئن شوید که آبیاری به اندازه کافی انجام می شود و همچنین خاک به خوبی زهکشی شده است. آب زیاد باعث می شود که گیاه گل های کمی را تولید کند و پوسیدیگ ریشه به وجو بیاید.

نور

بیشتر گونه های گل اطلسی، خورشید کامل را ترجیح می دهند، اما در گرمای تابستان، سایه جزئی باعث می شود تا گیاه شاداب تر شود و گل بدهد.

خاک

اطلسی ها به خاک حاصلخیز و سبک نیاز دارند تا زهکشی خوب را فراهم آورند. این گیاه pH خاک کمی اسیدی را دوست دارد.

آبیاری

مانند بسیاری از گیاهان سالانه گاده، اطلسی دوست ندارد که مدت طولانی بدون آب باقی بماند. اما این گیاه همچنین غرق آب شدن را دوست ندارد.

مشخصات، نحوه کاشت و مراقبت از گیاه اطلسی (Petunias)

به طور هفتگی آبیاری عمیق کافی است(به جز برای گلدان های اطلسی که ممکن است به آبیاری روزانه نیاز داشته باشد).

دما و رطوبت

گیاه اطلسی همچنین دمای گرمتر را برای جوانه زنی ترجیح می دهد. بذرها را روی پد گرمایشی یا در بالای یخچال خود قرار دهید. بعد از جوانه زنی بذر، آنها را به محل گرمی انتقال دهید و اجازه دهید در دمای خنک تر رشد خود را ادامه دهند.

کوددهی

از کودهای متعادل مانند ۸-۸-۸، ۱۰-۱۰-۱۰ یا ۱۲-۱۲-۱۲ استفاده کنید و در اوایل تا اواسط جولای، هر دو تا سه هفته یکبار از کود مایع استفاده کنید.

گسترش اطلسی ممکن است نیاز به کوددهی هفتگی داشته باشند در حالی که گیاهان رشد یافته در گلدان به خودبی به کودهای آزاد شده در طول زمان پاسخ می دهند.

بهترین گونه های گل اطلسی برای کاشت

هر ساله گونه های اطلسی جدید را شاهد هستیم در حالی که گونه های قدیمی تر منسوخ می شوند، اما در اینجا اسامی گونه های محبوب آورده شده است:

“Blue Spark” Cascadia دارای گل های بنفش با رایحه شیرین است.

“Supertunia silver” – دارای کل های سفید با رگه هایی از بنفش اسطوخودوسی است، در برابر شرایط آب و هوای تحمل خوبی دارد  گل دهی بالایی دارد.

“Prism sunshine” – این نوع جزو اطلسی های هیبریدی محسوب می شود که دارای گل های بزرگ زرد رنگ است.

هرس کردن گیاه اطلسی

هنگام پرورش گل اطلسی گیاه را هرس کنید تا گیاه را تشویق کنید تا رشد و گلدهی خود را ادامه دهد. این که باید چه مقدار هرس کردن را ادامه دهید به گونه گیاهی بستگی دارد.

کاشت  گل اطلسی در گلدان

گیاه اطلسی به علت گل های زیادی که دارد گزینه ای ایده آل برای سبدهای آویز هستند، شما می توانید این گل را در پیاده روها بکارید تا هنگام قدم زدن از آن لذت ببرید.

مشخصات، نحوه کاشت و مراقبت از گیاه اطلسی (Petunias)

گلدان های اطلسی را می توان در مناطق استراتژیک باغ قرار داد تا در صورت لزوم رنگ خود را به باغ اضافه کنند. هنگام کاشت اطلسی در گلدان از مخلوط گلدان و کودی که انتظار آهسته دارد استفاده کنید.

کاشت بذر اطلسی

ممکن است کاشت بذر اطلسی شما را به چالش بکشد، مخصوصا اگر در تلاش هستید تا گونه های خاصی را پرورش دهید. فقط به یاد داشته باشید که کاشت بذر می تواند به مدت زمان بیشتری نیاز داشته باشد.

 • بیشتر بخوانید: کاشت گیاه دارویی به لیمو

بنابراین حداقل ۱۰ تا ۱۲ هفته قبل از تاریخ کاشت در بیرون خانه، فعالیت خود را شروع کنید. بذرها برای جوانه زنی به نور نیاز دارند پس مهم است که آنها را با خاک نپوشانید بلکه یک تماس خوب بین خاک و بذر برقرار کنید. فقط کافیست بذرها را در سطح بالای خاک بگذارید و روی آنها پت بپاشید.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله:مشخصات، نحوه کاشت و مراقبت از گیاه اطلسی (Petunias)
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *