Loading...

مشخصات و کاشت گیاه برجینا

مشخصات و کاشت گیاه برجینا

در مقاله امروز هربال مارکت قصد داریم شما را با مشخصات و کاشت گیاه برجینا آشنا کنیم. علی غم نام مستعار Pig Squeak، گیاهان برجینا با برگ های براق و گل های بزرگ بهاری خود باغداران را محسور می کنند.

شاخ و برگ این گیاهان در مناطقی با آب و هوای معتدل، همیشه سبز هستند و در پاییز و زمستان به رنگ برنز در می آیند. برگ ها به خودی خود جذاب هستند اما در ماه آوریل که گل ها روی ساقه ها پدید می آیند، جذابیت گیاه را دوچندان و شما را از تصمیم خود خرسند می سازند.

 • نام علمی: Bergenia cordifolia, Bergenia crassifolia, Bergenia spp
 • نام رایج: Pig squeak, Winter begonia, Elephant’s ears
 • نوع گیاه: گیاه چند ساله با دوام
 • گیاه بالغ: ۱ تا ۲ فوت
 • نور: سایه جزئی تا سایه کامل
 • نوع خاک: خاک لومی یا رسی مرطوب
 •  PHخاک: اسیدی رو به خنثی؛ ۵.۸ تا ۷
 • زمان گلدهی: آوریل و می
 • رنگ گل: صورتی، قرمز یا سفید
 • بومی منطقه: روسیه، چین، بِرمه (میانمار کنونی)، نپال

پرورش گیاه برجینا

گیاه برجینا گیاهی قوی است که به آرامی گسترش می یابد و باغچه شما را پوشش می دهد.

مشخصات و کاشت گیاه برجینا

گیاه برجینا در طیف گسترده ای از انواع خاک، نور و رطوبت رشد می کند و در صورت مساعد نبودن شرایط نیز از بین نمی رود.

نور مورد نیاز برای کاشت گیاه برجینا

گیاهان برجینا برای باغچه های سایه دار ایده آل هستند. آن ها در سایه جزئی شکوفا می شوند، اما در سایه کامل نیز رشد می کنند. هر چه گیاهان آفتاب بیشتری دریافت کنند، به رطوبت بیشتری نیاز پیدا خواهند کرد.

خاک مورد نیاز برای کاشت گیاه برجینا

مانند بسیاری از گیاهان، برجینا در خاک غنی و لومی به خوبی رشد می کند و به طور گسترده پخش می شود. همچنین، برجینا در خاک های رسی نیز رشد می کند، در این صورت می توانید برای سبک کردن خاک، هر چند سال یک بار  به بالای آن کمپوست اضافه کنید.

آب مورد نیاز برای کاشت گیاه برجینا

برجینا رطوبت مداوم را دوست دارد. برای این که بتوانید رطوبت ریشه گیاه را حفظ کنید، از یک لایه ۳ اینچی کود گیاهی استفاده کنید.

در دوره خشکسالی، گیاهانی که در سایه عمیق رشد می کنند از گیاهانی که در آفتاب رشد می کنند، بهتر زنده می مانند.

دما و رطوبت مورد نیاز برای کاشت گیاه برجینا

گیاهان برجینا تا زمانی که از نور و رطوبت مناسبی برخوردار باشند، در مناطقی که تابستان های گرم یا خنک دارند، به خوبی رشد می کنند. این گیاهان با مناطق مرطوب سازگار هستند.

کوددهی لازم برای کاشت گیاه برجینا

گیاهان برجینا به تغذیه کمی نیاز دارند، و برای رشد بهتر به کودهای مکمل نیاز ندارند. گیاهان برجینا در خاک لومی اصلاح شده با مواد آلی به خوبی رشد می کند و همه موارد مورد نیاز آن ها تامین می شود.

کاشت گیاهان در گلدان

گیاهان برجینا در هر خاک گلدانی رشد می کنند. این گیاهان را باید در گلدان هایی با قطر حداقل ۱۲ اینچ پرورش داد. گیاهان را پس از گلدهی در فصل بهار مجدداً در گلدان بکارید و در صورت لزوم گیاهان را پخش کنید تا گلدان بیش از حد شلوغ نشود.

تکثیر گیاه برجینا

تکثیر گیاهان برجینا بسیار ساده است. در پاییز گیاهان را از هم جدا کنید تا چرخه گلدهی قطع نشود.

مشخصات و کاشت گیاه برجینا

روت بال را در خاک بکارید و همان طور که در عکس نشان داده شده، یک دسته از برجینا را با انگشتان خود جدا کنید. از حداقل ۵ تا ۷ برگ برای تکثیر انبوه استفاده کنید.

گونه های گیاه برجینا

گونه های متعددی از این گیاه وجود دارد که همه آن ها برگ هایی چرم مانند و گل های بهاری صورتی رنگ دارند. Winter Glow دارای ساقه های قرمز و گل های صورتی است و تقریباً تا ۱ فوت رشد می کند.

Bressingham White باغچه شما را با شکوفه های سفید خود روشن می سازد. شکوفه های Snow Queen صورتی کم رنگ و حاشیه برگ ها مجعد هستند.

سمی بودن گیاه برجینا

برجینا برای سگ ها سمی است، اما برای گربه ها و انسان سمی نیست.

هرس کردن  گیاه برجینا

به طور کلی لازم نیست گیاهان برجینا به طور مداوم هرس شوند. می توانید ساقه های بی حال گل را بکنید تا در تابستان گیاهان مرتب به نظر برسند. پیرایش گیاه در مناطقی که شاخ و برگ همیشه سبز هستند، به جذابیت گیاهان می افزاید.

کاشت گیاه برجینا و پرورش آن در گلدان

برجنیا در گلدان بسیار جذاب به نظر می رسد و در هوای سرد بیرون از خانه نیز دوام می آورند. برجنیا را در کنار گیاه برگ گیلاسی و گیاه سرخس بانوی خاوری بکارید تا جذابیت آن دوچندان شود.

کاشت گیاه برجینا از طریق بذر

اگر به اندازه کافی صبور هستید و می خواهید تعداد زیادی از این گیاه را بکارید، می توانید از بذر شروع کنید. بذرها برای جوانه زنی به نور نیاز دارند، بنابراین به آرامی آن ها را در خاک گلدان سترون قرار دهید. بذرها را گرم و مرطوب نگه دارید. جوانه زنی بذرها بین ۴ تا ۶ هفته طول می کشد.

آفات و بیماری های رایج گیاه برجینا

این گیاهان در مناطق سایه دار به خوبی رشد می کنند. ممکن است گیاهان برجینا از آسیب های وارده به شاخ و برگ توسط حلزون ها در امان نباشند.

مشخصات و کاشت گیاه برجینا

روش های مختلفی برای مقابله با این آفات وجود دارند از جمله تله های مقوایی و خاک دیاتومه.

گیاه برجینا و گیاهان لئوپارد

به جز گل های زرد رنگ، گیاهان لئوپارد (Ligularia dentate) شباهت زیادی با گیاهان برجینا دارند. هر دو گیاه در سایه شکوفا می شوند و برگ هایی بزرگ چرم مانند و براق دارند.

گیاهان لئوپارد برای رشد بهتر به رطوبت و سایه بیشتری نسبت به گیاهان برجینا نیاز دارند، بنابراین گیاهان لئوپارد را در قسمت سایه قرار دهید.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله: مشخصات و کاشت گیاه برجینا
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *