Loading...

مشخصات و کاشت گیاه فیتونیا

 گیاه فیتونیا یک گیاه همیشه سبز با برگ هایی ظریف، رگه دار و سبز رنگ است. اگرچه رگه های آن به طور معمول نقره ای – سفید هستند، اما می توانید به راحتی انواع مختلفی با رگه های صورتی، سفید و سبز نیز پیدا کنید. فیتونیا یک خزنده با رشد کم است و انتخاب مناسبی برای تراریوم ها و باغ های شیشه ای است. به طور معمول فیتونیا تا ارتفاع ۳ تا ۵ اینچ رشد می کند و پهنای آن به ۱۲ تا ۱۸ اینچ می رسد. هنگامی که این گیاه در خانه پرورش داده می شود، به ندرت گل می دهد،

با این حال هر از چند گاهی جوانه هایی مایل به قرمز یا سفید مایل به زرد ظاهر می شوند. اگرچه این گیاه زیبا است، اما حساس است و پرورش آن به مهارت نیاز دارد. این گیاه به رطوبت زیاد و ثابت، مانند رطوبت موجود در تراریوم ها، نیاز دارد و نمی تواند شرایط راکد را تحمل کند. همچنین فیتونیا به نور شدید و مستقیم خورشید حساس است و برگ های آن به سرعت دچار سوختگی می شوند.

 • نام های رایج: گیاه موزائیکی، گیاه پوست ماری
 • نام علمی: Fittonia spp، برگرفته از نام کاشفان: الیزابت بوتانیست و سارا مِی فیتون
 • نوع گیاه: همیشه سبز چند ساله
 • گیاه بالغ: ارتفاع ۳ تا ۶ اینچ، پهنای ۱۲ تا ۱۸ اینچ
 • نور: نور فیلتر شده غیر مستقیم یا نیم سایه، از نور مستقیم جلوگیری شود
 • خاک: خاک مرطوب با زهکشی مناسب
 • PH خاک: ترجیحاً کمی اسیدی (۶.۵) اما خاک قلیایی را نیز تحمل می کند
 • زمان گلدهی: به طور پراکنده؛ معمولاً از جولای تا آگوست
 • رنگ گل: بسته به نوع آن متغیر است؛ معمولاً سفید مایل به زرد یا مایل به قرمز، گل ها بسیار کوچک هستند
 • بومی منطقه: جنگل های بارانی گرمسیری آمریکای جنوبی، عمدتاً پرو

چگونه می توان گیاه فیتونیا پرورش داد

این گیاه باید به طور مرتب در سطح بالایی از رطوبت قرار داشته باشد. جهت تامین رطوبت مورد نیاز گیاه می توان غبار پاشی کرد و یا آن را روی سنگ ریزه و آب قرار داد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه بابا آدم ، باردان، فیلگوش یا آراقیطون

در حالت ایده آل، بسیاری از پرورش دهندگان راه پرورش آسان این گیاه دوست داشتنی اما حساس را یافته اند، تا بتوان این گیاه را در تراریوم ها و باغچه های سرپوشیده پرورش داد، جایی که در آن رطوبت مورد نیاز و نور کافی برای این گیاهان فراهم می شود.

نور

به عنوان یک گیاه گرمسیری، در جنگل های گرمسیری مرطوب سایه روشن رشد می کنند. پرورش این گیاهان در خانه نیز همین شرایط را می طلبد. فیتونیا نور مستقیم خورشید را دوست ندارد و نور غیرمستقیم خورشید را ترجیح می دهد. می توانید گیاه را در پنجره های شمالی خانه خود قرار دهید. قرار دادن این گیاه در زیر نور فلورسنت می تواند مکان مناسبی برای نگهداری از آن باشد.

خاک

فیتونیا در خاک گلدان استاندارد مخلوطی از خاک جنگلی، ماسه، خاکبرگ و مقدار کمی خاک کوکوپیت و پرلیت به خوبی رشد می کند. خاک باید قابلیت حفظ رطوبت را داشته باشد و در عین حال زهکشی مناسبی نیز داشته باشد.

آب

مرطوب نگه داشتن گیاه، آن هم به اندازه کافی می تواند چالش برانگیز باشد. ممکن است اگر رطوبت کافی به گیاه نرسد و خشک بماند، پژمرده شود و از بین برود. اگرچه می توان با آبیاری کامل، مجدداً گیاه را احیا کرد ولی بروز مکرر این مشکل در نهایت روی گیاه تاثیر بدی می گذارد. از طرفی دیگر، غرقاب شدن گیاه منجر به زرد شدن برگ ها می گردد.

دما و رطوبت

فیتونیا در دماهای نزدیک ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد رشد می کند و همچنین دمایی بین ۳۰ الی ۱۵ درجه سانتی گراد را هم تحمل می کند. این گیاهان شرایط مرطوب (مشابه شرایط جنگل های بارانی) را ترجیح می دهند.

غبارپاشی منظم از خشک شدن گیاه جلوگیری می کند. در آب و هوای خشک یا در ماه های خشک زمستان، استفاده از دستگاه بخور می تواند مفید باشد. تراریوم ها یا باغ های شیشه ای به طور طبیعی مرطوب و مناسب این گیاهان هستند.

کوددهی

در طول فصل رشد، گیاهان را به طور هفتگی با کودهای ضعیفی که مخصوص گیاهان گرمسیری هستند، کود دهید.

کاشت گیاه فیتونیا در گلدان

هر مخلوط خاک گلدان معمولی و گلدانی با سوراخ های تعبیه شده جهت زهکشی برای پرورش فیتونیا مناسب است.

مشخصات و کاشت گیاه فیتونیا

هر یک سال یک بار در بهار یا اوایل تابستان، گلدان گیاه خود را عوض کنید. برای جلوگیری از فشردگی خاک و غرقاب شدن گیاه از خاک گلدان تازه استفاده کنید.

تکثیر گیاه فیتونیا

فیتونیا را می توان از طریق قلمه های نوک برگ تکثیر کرد. قلمه های نوک برگ را در اواخر بهار یا اوایل زمستان تهیه کنید، هم زمان با عوض کردن گلدان ها. حداقل ۲ برآمدگی در حال رشد را به عنوان قلمه جدا کنید تا نتیجه بهتری بگیرید. هنگامی که قلمه در خاک (بر پایه پیت) کاشته شود،

 • بیشتر بخوانید: ویژگی های گیاه آپارتمانی آسترانتیا ستاره گون و نحوه مراقبت از آن

انتظار می رود ریشه ها بین ۲ تا ۳ هفته جوانه بزنند. معمولاً استفاده از هورمون ریشه زایی لزومی ندارد، اما اگر شرایط محیطی شما ایده آل نیست (خیلی خشک یا خیلی سرد)، هورمون ریشه زایی می تواند شانس موفقیت شما را افزایش دهد.

هرس کردن گیاه فیتونیا

فیتونیا به سرعت در شرایط مساعد رشد می کند، و اگر ساقه های آن خیلی بلند شوند، می توان نوک آن ها را با دست بیرون کشید تا گیاه خیلی پرپشت نشود. از آن جا که گل های گیاه بسیار کوچک و کسالت آور هستند، می توانید آن ها را بکنید تا شاخ و برگ جلوه بیشتری پیدا کنند.

انواع گیاه فیتونیا

فیتونیا متعلق به تیره پاخرسیان است. گونه های مختلف بومی آمریکای جنوبی هستند. پرورش دهندگان تعداد گوناگونی از این گیاه را در رنگ های مختلف (رنگ رگه ها) پرورش داده اند. دو گونه اصلی فیتونیا عبارت اند از:

:  Fittonia gigantea

می تواند تا ۲۴ اینچ رشد کند و دارای ساقه هایی بنفش با برگ های سبز تیره و رگه های زرشکی است.

:Fittonia verchaffeltti

خزنده ای است که می توان از آن در سبدهای آویزان استفاده کرد. این فیتونیا گرمسیری انواع مختلفی دارد، از جمله Argyroneura (رگه های نقره ای – سفید) و Pearcei (رگه های مایل به قرمز). Minima و Agyroneura مناسب تراریوم ها هستند.

آفات و بیماری ها ی گیاه فیتونیا

این گیاهان در معرض مشکلاتی هستند که می توانند دیگر گیاهان گرمسیری را نیز درگیر کنند. برگ های زرد ناشی از آب بیش از حد است. حتماً زیر گلدان سوراخ هایی تعبیه کنید تا زهکشی به خوبی صورت گیرد. ریزش برگ ها معمولاً به دلیل دمای پایین صورت می گیرد.

 • بیشتر بخوانید: گیاه آدنیوم | گیاهی زیبا و صورتی در خانه یا محل کار شما

سعی کنید شرایطی گرمسیری را برای گیاه خود فراهم کنید. برگ های خشک و چروکیده نشان دهنده این هستند که گیاه رطوبت کافی دریافت نمی کند یا بیش از حد در معرض نور خورشید قرار گرفته است.

مشخصات و کاشت گیاه فیتونیا

در زمستان که میزان رطوبت به طور قابل توجهی پایین است، از بخور استفاده کنید. فیتونیا را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. پشه قارچ، شپشک آردی و شته ها حشرات دردسرساز هستند. آلودگی های ناشی از این حشرات باید به سرعت درمان شوند. گیاهان بیمار را از سایر گیاهان دور نگه دارید تا از سرایت این حشرات به دیگر گیاهان خانگی جلوگیری شود.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله: مشخصات و کاشت گیاه فیتونیا
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *