Loading...

مشخصات گیاه هلکسین ، نحوه کاشت و مراقبت از گیاه اشک بچه

مشخصات گیاه هلکسین ، نحوه کاشت و مراقبت از گیاه اشک بچه

اگر به دنبال یک گیاه زینتی، آپارتمانی زیبا هستید و یا قصد داریم یک تراریوم یا سبد آویز متفاوت داشته باشید گیاه هلکسین یا اشک بچه (Baby Tears) را برای کاشت انتخاب کنید. انچه که گیاه هلکسین را بسیار خاص می کند برگ های کوچک و بی نظیری هستند که باعث ایجاد یک توده متکراکم از ژنوم های سبز می شود. اگرچه کاشت گیاه هلکسین یا گیاه بچه برای مبتدیان کار ساده است اما به نظر می رسد که توجه و مراقبت مداوم برای بهتر شدن دارند.

هنگامی که گیاه هلکسین یا گیاه بچه در خارج از منزل و در آب و هوای گرم کاشته می شود، از آن به عنوان یک پوشش زمین همیشه سبز یا گیاه پر کننده برای باغ های سنگی استفاده می شود. در مناطق سردتر گاهی اوقات این گیاه را در خارج از خانه به عنوان یک گیاه سالانه می کارند چونکه به سرعت گسترش پیدا می کند.

نام گیاه شناسیSoleirolia soleirolii
نام های رایجاشک بچه (کودک/نوزاد)، خزه ایرلندی
نوع خاکگیاه چند ساله که به عنوان یک گیاه خانگی استفاده می شود
اندازه گیاه در زمان بلوغ۴ اینچ طول، ۳۶ اینچ یا بیشتر عرض
نور مورد نیازآفتاب جزئی، نور فیلتر شده آفتاب
نوع خاکخاک لومی غنی مرطوب
pH خاک۵ تا ۶، کمی اسیدی
زمان گلدهیاواخر بهار تا اوایل تابستان، می تا ژوئن
رنگ گلکرم یا سفید عاجی
بومیکرسیکا؛ مدیترانه غربی

نحوه کاشت گیاه هلکسین

برگ های ظریف گیاه اشک بچه با عادت رشد جدی که دارد همخوانی مدارد. در حقیقت، در آب و هوای معتدل با بارندگی منظم، گیاهان می توانند به صورت علف های هرز و یا حتی تهاجمی رفتار کنند. به عنوان یکی از اعضای خانوداه nettle (Urticaceae)، گیاه اشک بچه برای اولین بار توسط گیاه شناسی به نام جوزف فرانسوا سلیرول معرفی شد که نمونه هایی از گیاه را در کرسیکا جمع آوری کرده بود.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه خرفه (Portulaca oleracea، Purslane)

با وجود این که گیاه هلکسین به عنوان یک گیاه با رشد تهاجمی شناخته شده است اما در برابر آب و هوای خشک و نور شدید آفتاب به خوبی رشد نخواهد کرد. اما خاک غنی شده که به خوبی زهکشی شده و داری رطوبت است موجب رشد تهاجمی گیاه می شود. این گیاه در آب و هوای گرم همیشه سبز باقی می ماند اما اغلب در آب و هوای سرد از بین می رود.

کاشت گیاه اشک بچه در گلدان

کاشت گیاه اشک بچه در گلدان برای افرادی که در شرایط آب و هوای سرد زندگی می کنند و همچنین افرادی که در مورد رشد تهاجمی گیاه در فضای بیرون نگران هستند ایده ال می باشد. یک گلدان که با خزه یا پرلیت زغال سنگ نارس پر شده است یک محیط رشد سالم را برای گیاه فراهم می آورد.

گیاه اشک بچه در شرایط مختلف در گلدان به خوبی رشد می کند. در یک سبد اویز گوچک، گیاهان پراکنده می توانند به طرفین پخش شوند و یک نمای زیبا را ایجاد کنند. در یک تراریوم، گیاهان می توانند به لبه شیشه خزش کنند و تمام خاک برهنه را مخفی نگه دارند. با کاشت گیاه هلکسین در فضای باز، ترکیب زیبایی با سنگ ها ایجاد می شود.

نور مورد نیاز گیاه اشک بچه

گیاه اشک کودک به نور آفتاب کمی نیاز دارد و بهتر است که از نور آفتاب فیلتر شده برای آن استفاده کرد. گیاهامی که در آفتاب کامل کاشته می شوند دارای برگ های قهوه ای و سوخته خواهند بود. گیاه اشک بچه می تواند در زیر نورهای مصنوعی داخل خانه رشد کند. در فضاهای باز باید این گیاه را در مکان های نسبتا سایه ای بکارید.

خاک مورد نیاز گیاه هلکسین

خاک غنی شده با هوموسف کمپوست یا کود اصلاح شده باعث افزایش مواد مغذی موجود در خاک برای گیاه هلکسین می شود و همچنین به تنظیم سطح رطوبت گیاهان کمک خواهد کرد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه بابا آدم ، باردان، فیلگوش یا آراقیطون

خاک گلدان تجاری برای کاشت هلکسین به عنوان گلدان های خانگی یا گلدان هایی از اشک بچه مناسب است. در فضای بیرون، اصلاح خاک با مواد ارگانیک می تواند به حفظ سطح رطوبت لازم کمک کند.

آب مورد نیاز گیاه اشک بچه

گیاه هلکسین همیشه تشنه هستند و هرکز دوست ندارند خشکی را تجربه کنند. اگر گیاهان شما خشکی را تجربه کنند متوجه پژمردگی آنها خواهید شد. آنها را به سرعت آب دهید تا در طی یک روز بهبود پیدا کنند. گیاه هلکسین در زمستان به آب کمی نیاز دارند. خوب است که سطح خاک خشک شود اما خاک اطراف ریشه ها باید کمی مرطوب باشد.

دما و رطوبت مورد نیاز گیاه هلکسین

به عنوان یک گیاه در فضای باز، اشک بچه در دمای ۵۰ تا ۷۰ درجه فارنهایت رشد می کند. هر چه درجه حرارت محیط بیشتر باشد، باغبانان باید به نور و رطوبت توجه بیشتری نشان دهد.

گیاه هلکسین می تواند سرمای ملایمی را تحمل کند اما دمای انجماد (چنانچه که در مناطق ۹ اتفاق می افتد) ممکن است رشد گیاه را از بین ببرد و شما باید صبر کنید تا دوباره گیاه از ریشه ها برگرد. گیاه هلکسین از رطوبت بالا قدردانی خواهد کرد. رطوبت بالا برای گیاه ایده آل است اما در محیط های خشک تر، گیاهان از فضای مرطوب تراریوم قدردانی خواهند کرد.

کوددهی گیاه اشک بچه

یک کود گیاهی متعادل باعث می شود که شاخ و برگ گیاه اشک بچه به رنگ سبز روشن متمایل شود و گیاه متراکم نگه داشته شود. در صورت عدم وجو کود گیاهی متعادل می توانید از کودهای مایع استفاده کرد.

کاشت مجدد گیاه هلکسین

گیاه هلکسین به سرعت رشد می کند و باید به طور مرتب دوباره کاشت شوند. گیاهانی که در گلدان حبس شده اند نسبت به خشکی حساس تر هستند و شما شاهد پژمردگی این گیاهان خواهید بود چونکه نیاز به کاشت مجدد دارند.

مشخصات گیاه هلکسین ، نحوه کاشت و مراقبت از گیاه اشک بچه

از آنجا که ساقه ها شکننده هستند، شما نباید ساقه یا برگ گیاهان را از گلدان بیرون بکشید. گلدان را به سمت بالا بچرخانید و به آن ضربه بزنید، آن را فشار دهید یا با مداد سوراخ زهکشی انتهای گلدان را فشار دهید تا گیاه بیون بیاید. حالا گیاه را با خاک گلدان تجاری و آبیاری مناسب دوباره بکارید.

تکثیر گیاه اشک بچه

در بعضی شرایط گیاهان اشک بچه بهراحتی پخش می شوند. هر جا که ساقه خاک را لمس کند ریشه تشکیل داده می شود. در این حالت گیاهان می توانند بدون محدودیت پخش شوند.

  • بیشتر بخوانید: معرفی ۶ گونه مختلف بگونیا برای استفاده در گلدان و در باغ

اگر می خواهید گیاهان جدیدی را برای گلدان های مختلف خود ایجاد کنید بخش از ساقه ها و ریشه ها را از خاک جدا کنید. در مورد آسیب دیدن گیاه نگران بناشید، به سرعت گیاه دوباره ایجاد می شود. گیاه تقسیم شده را بکارید و انرا آبیاری کنید تا به رشد خود ادامه دهد.

گونه های مختلف گیاه اشک بچه

گونه های استانداد گیاه اشک بچه به صورت تجاری رایج است. با این حال دو گونه رنگی که در دسترس هستند شامل Aurea که دارای شاخ و برگ های طلایی و Variegata که دارای شاخ و برگ های سفید هستند می باشد. رنگ سبز در همه گونه ها غالب است اما شما باید ساقه های سبز موجود در گونه های طلایی و رنگی را هرس کنید تا از تبدیل گیاه به رنگ سبز یکنواخت جلوگیری کنید.

هرس کردن گیاه هلکسین

برای سلامتی گیاه لازم نیست که هلکسین را هرس کنید اما برای داشتن پوشش یا گیاهانی با ظاهری مرتب و آراسته بهتر است برای هرس کردن هلکسین اقدام کنید. هنگامی که هلکسین ر با گل هایی مانند بنفشه آفریقایی یا سایر گیاهان آفریقایی می کارید ممکن است بخواهید آنها را هرس کنید تا محدود باقی بمانند. هرس کردن مخصوصا برای گیاهانی که در تراریوم ها کاشه می شوند ضروری است. گیاه کوچک با برگ های دندانه داری که دارد می تواند به سرعت به یک فضای محدود بیشتر از گیاهان مینیاتوری دیگر غلبه کند.

گیاه اشک بچه در مقابل خزه ایرلندی

گیاه اشک بچه گاهی اوقات با گیاهان خزه و مخصوصا خزه ایرلندی (Sagina subulate) اشتباه گرفته می شود. از فاصله دور؛ هر دو گیاه دارای شاخ و برگ های سبز و روشن هستند. همچنین هر دوی آنها گل های سفید ریزی را تولید می کنند.

با این حال خزه ایرلندی دارای شاخ و برگ های بسیار ریز و نخودی مانند است که با برگ های اشک بچه دندانه دار تفاوت دارد. خزه ایرلندی همچنین خاک مرطوب و سایه جزئی را دوست دارد اما در مناطق کاشت ۴ مشکل ندارد و به جای یک گیاه خانگی به عنوان یک گیاه چند ساله برای ایجاد ویو و مناظر عالی بهتر عمل می کند.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:مشخصات گیاه هلکسین ، نحوه کاشت و مراقبت از گیاه اشک بچه
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *