Loading...

مشخصات، نحوه کاشت و مراقبت از گیاه پنجه کانگرو

مشخصات، نحوه کاشت و مراقبت از گیاه پنجه کانگرو

خوشبختانه ما گیاهان متنوعی از استرالیا غربی را در اختیار داریم که یکی از آنها گیاه پنجه کانگرو است که گیاهی عجیب و زیبا می باشد. گیاه پنجه کانگرو دارای شاخ و برگ هایی شبیه به  گیاه آماریلیس و گیاه همروکالیس (سوسن یک روزه) است. گل های لوله ای در ردیف های بادبزن مانند ظاهر می شوند و شکل پنجه کانگرو را تشکیل می دهند. گل ها متراکم هستند و با پرزهای مخملی پوشیده شده اند به طوری که روی رنگ گل تاثیر می گذارند.

مانند همه گل ها، گیاه پنجه کانگرو از طریق گرده افشانی تکثیر می شود. علی رغم ظاهری شبیه به پنجه های کانگرو؛ هر گل به طور هوشمندانه ای گرده های خود را روی سر پرندگان مهمان منتشر می کنند و اطمینان پیدا می کنند که این ماده زنتیکی گرانبها به هدر نخواهد رفت.

نام گیاه شناسی۱۲ گونه رایج گیاه پنجه کانگرو وجود دارد که به جنس Anigozanthos تعلق دارد اما گنجه کانگرو سیاه به جنس Macropidia تعلق دارد.
نام رایجKangaroo Paw, Cat Paw Flower
نوع گیاهگیاه چند ساله
اندازه گیاه در زمان بلوغ۲ تا ۱۰ فوت ارتفاع و ۱ تا ۲ فوت عرض
نور مورد نیازآفتاب کامل
نوع خاکخاک ماسه ای
pH خاک۵.۸
زمان گلدهیبهار و اوایل تابستان
رنگ گلزرد، نارنجی؛ سفید، صورتی، قرمز
بومیاسترالیای غربی

نحوه کاشت و پرورش گیاه پنجه کانگرو

گونه های پنجه کانگرو کوچکتر را در گلدان بکارید. مقاومت این گیاهان به خشکی باعث می شود که گل ها در گرمای تابستان حفظ شوند.

کاشت این گیاه با گیاهان کم رشد فوق العاده به نظر می رسدف پس آن را در همان خاک شنی و زیر نور آفتاب گرمی که گیاه پنجه کانگرو دوست دارد بکارید.

مشخصات، نحوه کاشت و مراقبت از گیاه پنجه کانگرو

به عنوان یک گیاه مقاوم در مقابل خشکسالی می توانید گونه های بلندتر گیاه پنجه کانگرو را در دورترین گوشه های چشم اندازه خود بکارید. گل گیاه پنجه کانگرو زیبایی خاصی را به هر منطقه مورد کاشت اضافه می کند.

نور مورد نیاز گیاه پنجه کانگر

این گیاهان به نور مستقیم خورشید زیادی نیاز دارند. دریافت حداقل ۶ ساعت از نور مستقیم خورشید در هر روز باعث می شود که گیاه پنجه کانگرو رشد کند و گل بدهد. این گیاهان می توانند ور خورشید گرم و شدید را تحمل کنند.

خاک مورد نیاز برای کاشت گیاه پنجه کانگرو

این گیاهان به طور طبیعی در خاک شنی و فاقد مواد مغذی رشد می کنند. اگر در گلدان این گیاه را می کارید از خاک گلدان ارگانیک استفاده کنید و چند قاشق شن ماسه بازی استاندارد را به آن اضافه کنید. این به تقلید خاک طبیعی گیاه کمک می کند و مواد مغذی کافی برای فصل رشد را فراهم می آورد.

آبیاری گیاه پنجه کانگرو

پرچه گیاه پنجه کانگرو برای تحمل زیستگاه های خشک استرالیای غربی تکامل یافته اند اما این گیاه از کمی آبیاری قدردانی خواهند کرد. اگر پنجه کانگرو شما در فصل رشد خود بیشترین گل ها را تولید می کند،

مشخصات، نحوه کاشت و مراقبت از گیاه پنجه کانگرو

زمانی که گل دهی اتفاق می افتد حداقل در هر هفته از طول فصل بهار و تابستان حداقل یک اینچ آب به گیاه بدهید. این آبیاری اضافی همچنین باعث می شود که گل ها در اوایل فصل ظاهر شوند. هنگامی که گیاه گل نمی دهد، آبیاری اضافی معمولا لازم نیست.

دما و رطوبت

این گیاه به طور طبیعی در آب و هوای خشک و گرم رشد می کند. اگر گیاهان خود را در منطقه زیر ۹ یا ۱۰ پرورش می دهید، آن را قبل از اولین یخبندان داخل بیاورید.

کوددهی

کوددهی منظم ضروری نیست. در طول فصل بهار و قبل از ظاهر شدن گل ها، یک یا دو فنجان کمپوست را به گیاه کاشته شده در گلدان اضافه کنید.

تکثیر گیاه پنجه کانگرو

اگر صبور باشد می توانید گیاه پنجه کانگرو را از طریق بذر بکارید. بذرهای خود را به مدت دو ساعت در آب ولرم قرار دهید تا پوست بذرها نرم شده و احتمال جوانه زنی افزایش پیدا کند.

بذرها را مرطوب نگه دارید و تا حداقل شش هفته و تا زمانی که جوانه زنی اتفاق می افتد این کار را ادامه دهی.

برای نشاها یک سایت آفتابی با خاکی که به خوبی زهکشی شده است را برای کاشت انتخاب کنید. کمپوست را به خاک محل کاشت گیاه پنجه کانگرو اضافه کنید تا تمام کود مورد نیاز گیاه را تامین کنید.

گونه های گیاه پنجه کانگرو

از میان ۱۲ گونه وحشی؛ هیبریدایزرها برای ایجاد گونه های نامگذاری شده با افزایش مقاومت در برابر بیماری ها  و گل دهی زیاد تلاش کرده اند:

Bush Baby – این گونه دارای گل های نارنجی و قرمز است و حداکثر تا ۱۸ اینچ رشد می کند و از نظر ظاهری برای کاشت در گلدان عالی به نظر می رسند.

Bush Nugget – این گیاهان ساقه های قرمز و گل های زرد را تولید می کنند و برای کاشت در مرز گل ها بسیار عالی به نظر می رسند.

Dwarf Delight – این گونه ها ارای گل های نارنجی هستند و تا ارتفاع ۲ فوتی رشد می کنند.

  • بیشتر بخوانید: ۵ گیاه زینتی خانگی فوق العاده برای استفاده در سبدهای آویز

Red and Green – گونه شناخته شده در استرالیا که دارای گل های قرمز فازی در بالای گلبرگ ها و ساقه های سبز است.

Red Cross – دارای گل های خرمایی مایل به قرمز می باشد و گیاه تا ۵ فوت رشد می کند.

Regal Claw – این گونه دارای گل های بزرگ نارنجی مایل به قرمز است. و گیاه تا ۶ فوت رشد می کنند.

Tall Kangaroo Claw – این گونه در طیف وسیعی از رنگ ها وجود دارد.

هرس کردن

گیاه پنجه کانگرو به خوبی به هرس کردن های سنگین پاسخ می دهد. این گیاه معمولا در برگ های بادبزنی خود یک گل تولید می کند که برای هرس کردن باید برگ ها و همه آنها را برش دهید. بعد از پژمرده شدن گل ها تا ۶ اینچ را برش بزنید ممکن است که پاداش این کار را با رشد گل های کوچکتر دریافت کنید.

مشخصات، نحوه کاشت و مراقبت از گیاه پنجه کانگرو

گیاه را در بهار با استفاده از یک چاقوی تیز تقسیم کنید و یا از میوه های رسیده آن بذر ذخیره کنید تا در فصل رشد بعدی از رشد گیاهان تازه پنجه کانگرو اطمینان حاصل کنید. گیاه پنجه کانگرو گیاهانی چند ساله هستند بنابراین حتی اگر شما در یک منطقه بدون سرما و یخبندان زندگی می کنید گیاه اصلی شما ممکن است بعد از دو یا سه سال دیگر برگردد.

گیاه پنجه کانگرو را برای علائم بیماری قارچ تماشا کنید. قارچ ها خود را با سیاه کردن برگ ها و ساقه ها نشان می دهند. شاخ و برگ های آسیب دیده را از بین ببرید و با نگه داشتن گیاهان در نور آفتاب کامل، خاک سبک و کاشت پراکنده از قارچ جلوگیری کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:مشخصات، نحوه کاشت و مراقبت از گیاه پنجه کانگرو
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *