Loading...

مشخصات و کاشت گیاه کاکتوس چانه

مشخصات و کاشت گیاه کاکتوس چانه

 گیاه کاکتوس چانه که به آن کاکتوس کلاه قرمزی نیز می گویند، یک گونه پیوند یافته است. قسمت رنگی بالای آن (سیکون)، Gymnocalcium mihanovichii است (این نام به جوانه های گیاه اشاره دارد که خار ندارند). قسمت سبز رنگ پایینی کاکتوس می تواند از هر گونه ای باشد، اما معمولاً یک کاکتوس هیلوسرئوس (Hylocereus) می باشد.

این گیاهان به ندرت بیش از چند سال دوام می آورند، زیرا سیکون و قسمت های ریزوم تحتانی آن با سرعت های مختلفی رشد می کنند. همین موضوع پیوند بین دو قسمت را دچار مشکل می سازد. با این حال، جدا کردن سیکون و پیوند زدن آن با ریزوم جدید، کار سختی نیست.

 • نام علمی: Gymnocalycium mihanovichi
 • نام رایج: کاکتوس چانه
 • نوع گیاه: گیاه علفی چند ساله
 • گیاه بالغ: اندازه بسته به ریزوم، متغیر است
 • نور: روشنایی زیاد
 • نوع خاک: مخلوط کاکتوس غنی با زهکشی مناسب
 • PH خاک: اسیدی تا خنثی
 • زمان گلدهی: نزدیک به یک سال
 • رنگ گل: قرمز، نارنجی یا زرد
 • منطقه مقاومت: ۱۱ تا ۱۲، معمولاً به عنوان گیاه آپارتمانی پرورش داده می شود
 • بومی منطقه: آمریکای جنوبی

چگونه می توان گیاه کاکتوس چانه پرورش داد

اگر در پرورش کاکتوس ها و ساکولنت ها موفق عمل می کنید، به احتمال زیاد می توانید گیاه کاکتوس چانه را بدون هیچ مشکلی پرورش دهید. این گیاهان را می توان در باغچه های گلدانی کاشت.

مشخصات و کاشت گیاه کاکتوس چانه

گیاه کاکتوس چانه یک گیاه آلباینو (زال) است، یعنی کلروفیل ندارد. بنابراین، منبع تغذیه آن ریزوم است. یک رابطه انگلی بین قسمت های فوقانی و تحتانی وجود دارد و اگر بین این دو بخش ناسازگاری وجود داشته باشد، ممکن است یکی از آن ها یا هر دو از بین بروند.

مانند بسیاری از کاکتوس ها، این گیاهان دوست دارند در فاصله بین دو آبیاری خشک باقی بمانند، حتی تا جایی که کمی خمیده شوند. با این حال، در حین آبیاری باید آن ها را کاملاً سیراب کنید. گیاه نباید در معرض رطوبت طولانی مدت یا آب قرار بگیرد، زیرا این امر به پوسیدگی ریشه منجر می گردد. برای رسیدن به بهترین نتیجه، در طول فصل رشد به گیاه کود بدهید.

نور

قسمت رنگی بالایی نسبت به بسیاری از کاکتوس ها بیشتر سایه را تحمل می کند و از تابش مستقیم نور خورشید بیزار است. در مقابل، کاکتوس های سبز پایین اغلب عاشق نور هستند. به دنبال محیطی روشن باشید، اما نه آن قدر روشن که قسمت رنگی بالایی شروع به کم رنگ شدن کند.

خاک

یک مخلوط خاک کاکتوس غنی با تخلیه مناسب و PH پایین انتخاب ایده آلی است. مطمئن شوید که خاک نیازهای کاکتوس میزبان (قسمت های پایینی) را برآورده می کند.

آب

اجازه دهید خاک در فاصله بین دو آبیاری خشک شود، اما بعداً به طور کامل اقدام به آبیاری گیاه کنید. کاکتوس نباید بیش از یک روز در خاک باتلاقی قرار بگیرد. خاک باید زهکشی خوبی داشته باشد.

 • بیشتر بخوانید: ویژگی های گیاه آپارتمانی آسترانتیا ستاره گون و نحوه مراقبت از آن

در ماه های تابستان، ممکن است گیاه به آبیاری مکرر نیاز داشته باشد، به خصوص اگر بیرون از خانه باشد. گیاهان کاشته شده در گلدان های کوچک فقط به آبیاری هفتگی نیاز دارند. آبیاری در ماه های زمستان ضرورتی ندارد، اما هر از چند گاهی غبار پاشی کنید.

نور و رطوبت

ممکن است شرایط ایده آل برای ریزوم و قسمت بالایی (سیکون) یکسان نباشد. طبق وزارت کشاورزی ایالات متحده منطقه مقاومت سیکون ۱۱ تا ۱۲ است در حالی که منطقه مقاومت برخی از گونه های ریزوم ۸ تا ۹ است. به طور کلی، این گیاهان در دماهای پایین تر از ۳۰ درجه زنده نمی مانند. این گیاهان مانند اکثر کاکتوس ها، رطوبت کم را ترجیح می دهند.

کوددهی

لزومی ندارد به طور منظم به گیاه کاکتوس چانه کود بدهید، اما باید در فصل رشد (آوریل تا سپتامبر)، هر ماه یک بار اقدام به کوددهی گیاه کنید. کوددهی را در طول خواب زمستانی متوقف کنید.

کاشت گیاه کاکتوس چانه در گلدان

در صورت لزوم، ترجیحاً در طول فصل گرم گلدان گیاه را عوض کنید. قبل از تغییر گلدان کاکتوس، مطمئن شوید که خاک خشک است و سپس گلدان را به آرامی عوض کنید. خاک قدیمی را از ریشه ها جدا کنید. هر گونه بریدگی را با یک قارچ کش درمان کنید.

مشخصات و کاشت گیاه کاکتوس چانه

گیاه را در گلدان جدید قرار دهید و آن را با مخلوط خاک گلدان کاکتوس پر کنید. پس از قرار دادن گیاه در گلدان جدید، در خاک ریشه می دواند. گیاه را به مدت یک هفته خشک نگه دارید تا خطر پوسیدگی ریشه کاهش یابد و سپس آبیاری را به آرامی از سر بگیرید.

تکثیر گیاه کاکتوس چانه

از آن جا که این کاکتوس ها پیوندی هستند، برای تکثیر مناسب نیستند. اگر می خواهید چگونگی پیوند زدن این کاکتوس را یاد بگیرید، کار سختی نیست. می توان بسیاری از گونه ها را با موفقیت پیوند زد.

برای پیوند زدن مجدد قسمت رنگی بالایی گیاه، با استفاده از یک چاقوی تیز استریل شده با الکل، قسمت بالایی کاکتوس را برش داده، سپس پیوندک را از ریزوم قدیمی برش دهید. دایره ای از بافت آوندی را در مرکز ساقه پیوندک و ریزوم جدید مشاهده خواهید کرد. گیاهان را به هم فشار دهید تا دایره ها حداقل تا حدودی تراز شوند.

مشخصات و کاشت گیاه کاکتوس چانه

نوارهای لاستیکی را روی پیوندک و پایین گلدان که ریزوم در حال رشد است، قرار دهید، آن ها را در کنار هم قرار دهید تا بافت ها با هم رشد کنند.  در بعضی از گیاهان قدیمی، ژیمنوکالیسیوم موجود در قسمت های بالا به طور طبیعی پاجوش هایی اطراف گیاه بزرگ تر ایجاد می کنند.

می توانید این پاجوش ها را بکنید و آن ها را به عنوان گیاهان ژیمنوکالیسیوم جدا، در گلدان بکارید. اما این ژیمنوکالیسیوم ها به یک کاکتوس سبز میزبان نیاز دارند تا کلروفیل آن ها را تامین کند. اگر ژیمنوکالیسیوم ها میزبان نداشته باشند، خواهند مرد.

انواع گیاه کاکتوس چانه

بسیاری از گونه های منحصر به فرد کاکتوس Gymnocalycium mihanovichii وجود دارند. بسته به گونه موجود از سرده هیلوسرئس که به عنوان میزبان عمل می کند، و شکل سیکون بالایی، ظاهر گیاه می تواند متفاوت باشد.

سیکون بالایی معمولاً گونه جهش یافته کالتیوار های Gymnocalycium mihanovichii است. آن ها می توانند قرمز، بنفش، زرد یا حتی سفید باشند. گاهی اوقات گیاهان قدیمی در طول تابستان، با شکوفه های صورتی گل می دهند، بسیاری از افراد گل ها را با قسمت رنگی بالای گیاه اشتباه می گیرند، در صورتی که خود گیاه است.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله: مشخصات و کاشت گیاه کاکتوس چانه
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *