Loading...

۷ گیاه دارویی برای خشک کردن

7 گیاه دارویی برای خشک کردن

ما در مقاله هربال مارکت قصد داریم شما را با ۷ گیاه دارویی برای خشک کردن آشنا کنیم. هیچ چیزی مثل گیاهان دارویی تازه نیست، اما متاسفانه همیشه در دسترس نیستند. برای همین هم ما باید گیاهان دارویی خشک شده را استفاده کنیم. اگر شما باغ گیاه دارویی دارید می توانید محصولات خود را به صورت تازه یا خشک شده عرضه کنید.

نکاتی برای نگهداری و استفاده از گیاهان دارویی خشک

شما برای خشک کردن گیاهان دارویی، گزینه های مختلفی را پیش رو دارید. در صورت خشک کردن گیاهان دارویی با استفاده از هوا می توانید طعم گیاهان خود را حفظ کنید. خشک کردن گیاهان دارویی در مایکروویو هم قابل انجام است اما می تواند طعم بسیاری از گیاهان دارویی شما را تغییر و یا از بین ببرد.

به هر روشی که گیاهان دارویی خود را خشک کرده اید باید دقت داشته باشید که قبل از ذخیره کردن آنها باید اطمینان حاصل کنید که گیاهان شما کاملا خشک شده اند. ایده خوب این است که به صوت دوره ای گیاهان خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که علائم تراکم وجود ندارد. اگر قطرات آب مشاهده کردید، به گیاهان زمان بیشتری دهید تا خشک شوند و حتما هر گونه کپک زدگی را از بین ببرید.

  • بیشتر بخوانید: مشخصات گیاه ترب کوهی (Horseradish) – یک گیاه دارویی با کاربردهای زیاد

گیاهان دارویی خشک شده خود را در ظرف های خالی از هوا و در یک نقطه خنک و خشک که نور مشتقیم افتاب بدان نمی خورد نگهداری کنید تا بیشترین عطر و طعم را داشته باشید. در حقیقت نگهداری گیاهان دارویی در یک نقطه تاریک بهتر است.

7 گیاه دارویی برای خشک کردن

اجازه دهید برگ های گیاهان دارویی شما به صورت کامل باقی بماند و از خرد کردن آنها خودداری کنید، این کار را تا زمان آماده شدن گیاهان دارویی خشک برای استفاده ادامه دهید. در صورت سالم نگه داشتن برگ ها شما بیشتر اسانس و روغن گیاه دارویی را حفظ خواهید کرد. در هنگام لزوم به استفاده می توانید گیاهان دارویی خود را در هر ظرفی که می خواهید خرد کنید تا روغن و اسانس های آن آزاد شود.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی زنجبیل شامی (Elecampane-Inula helenium)

حجم زیادی از گیاهان دارویی تازه به گیاهان دارویی خشک تبدیل می شوند. هنگام استفاده از گیاهان خشک باید به مقدار استفاده شده در مواد غذایی خود دقت کنید چونکه طعم متغییر خواهد بود.

فراموش نکنید که هنگام ذخیره گیاهان دارویی خشک روی آنها برچسب گذاری کنید. تعداد زیادی از این گیاهان دارویی در حالت خشک دارای ظاهری یکسان هستند و حتی برخی از آنها عطر مشابهی دارند.

همه گیاهان دارویی وقتی که خشک می شوند طعم خود را حفظ نمی کنند. گیاهان ظریفی مانند ریحان، جعفری، پیاز و غیره هنگم خشک شدن بخش زیادی از طعم و عطر خود را از دست می دهند. در این حالت فریز کردن گیاهان دارویی گزینه بهتری خواهد بود.

 گیاه دارویی برای خشک کردن

گیاه دارویی برگ بو

یکی از بهترین چیزهایی که می توان از یک درخت برگ بو بدست آورد برگ هایی است که می توانند خشک شوند. به جای اینکه برگ های بو را باقی بگذارید تا پیر شوند و آماده از بین رفتن شوند، آنها را خشک کنید. برگ های بود دارای طعم و عطر فوق العاده هستند و می توانند مانند جوز هندی از آن در غذاهای خود استفاده کنید.

7 گیاه دارویی برای خشک کردن

توجه داشته باشید که استفاده از برگ های تازه می تواند عوارض منفی داشته باشد و شما باید برگ بو خشک را به صورت کامل دو دسته ای به غذای خود اضافه کنید و بعد از آماده شدن، آن را از غذا بیرون بیاورید. توجه داشته باشید که استفاده زیاد از برگ بو می تواند باعث مسمویت شود.

گیاه دارویی برای خشک کردن

سبزی شوید

شوید یکی از گیاهانی است که می توانید از آن برای خشک کردن استفاده کنید. برگ های این سبزی بسیار معطر هستند و غالبا از آن در آشپزی استفاده می شود. گل های سبزی شوید حشرات مفیدی را به خود جذب می کند.

7 گیاه دارویی برای خشک کردن

بذرها به خودی خود خوشمزه هستند و خود کاشت هستند و گیاهان بیشتری را در اختیار شما قرار می دهند. برگ های باریک شوید سریع خشک می شود. می توانید خشک کردن سبزی شوید را در یک کیسه کاغذی امتحان کنید.

گیاه دارویی برای خشک کردن

گیاه دارویی اسطوخودوس

اگر به دنبال گیاهی هستید که هنگام خشک کردن عطر و بوی خود را حفظ کنید گیاه دارویی اسطوخودوس است. اسطوخودوس حتی در حالت خشک هم عطر زیادی دارد و می توانید از آن در هنگام پخت و پز مخصوصا درست کردن غذاهای گوشتی استفاده کنید.

7 گیاه دارویی برای خشک کردن

برخی از کشورها حتی برای درست کردن نان و نوشیدنی های خود از اسطوخودوس استفاده می کند. یک دسته اسطوخودوس باید در طی چند هفته در معرض هوا خشک شود.

گیاه دارویی برای خشک کردن

گیاه دارویی فرنجمشک

برای درمان برای تسکین و رفع درد و ناراحتی ناشی از گوارش می توانید از فرنجمشک خشک استفاده کنید. این گیاه از تیره نعناعیان است و دارای عطر معطر لیمویی است.

7 گیاه دارویی برای خشک کردن

قبل از گل دهی گیاه دارویی فرنجمشک را برداشت کنید تا بالاترین غلظت روغن و بهترین طعم را دریافت کنید. بهتر است برای خشک کردن گیاه دارویی فرنجمشک آن را در معرض هوا قرار دهید.

گیاه دارویی برای خشک کردن

گیاه دارویی پونه کوهی

گونه یکی از محبوبترین گیاهان دارویی خشک شده برای پخت و پز می باشد. استفاده از پونه کوهی خشک در سس گوجه فرنگی در واقع مزه بهتری ایجاد می کند. خشک کردن رایحه و عطر پونه را کاهش می دهد و باعث کاهش کیفیت مرغوبیت پونه کوهی تازه می شود.

7 گیاه دارویی برای خشک کردن

پونه کوهی یکی از گیاهان دارویی است که خشک کردن ساده ای دارد. فقط ساقه ها را برش بزنید و آنها را آویزان کنید تا خشک شوند، بعد انگشتان خود را روی ساقه ها بکشید تا برگ ها درون ظرفی که دارید خرد شوند.

گیاه دارویی برای خشک کردن

گیاه دارویی رزماری

رزماری خشک شده لزوما بهتر از رزماری تازه نیست اما دارای همان خواص می باشد. مانند برگ بو، رزماری در هنگام خشک شدن به نظر می رسد که از بین می رود.

برخی از رایحه های آن از بین می رود و بافت پایدار خود را هم از دست می دهد. بهتر است رزماری خشک شده را خرد کنید تا از ایجاد بافت ناخوشایند آن خودداری کنید.

7 گیاه دارویی برای خشک کردن

برای خشک کردن رزماری تمام کاری که باید انجام دهید این است که یک شاخه را از گیاه جدا کنید و بگذارید چند روز در معرض هوا بماند. به خاطر داشته باشد که حتی رزماری خشک شده را به مقدار کمی در غذاهای خود استفاده کنید. برای رسیدن به طعم دلخواه خود کم کم رزماری را به غذا اضافه کنید و آن را بچشید.

گیاه دارویی برای خشک کردن

گیاه دارویی آویشن

طعم اویشن هنگام خشک شدن بسیار ظریف تر و ملایم تر می شود و این گیاه نادری است که مقدا زیادی از آن به صورت خشک شده استفاده می شود. با این حال، مانند گونه کوهی خشک کردن آویشن با ساقه بسیار ساده است.

7 گیاه دارویی برای خشک کردن

هنگام نگهداری، ساقه ها را سالم نگهدارید و آنگشتان خود را روی ساقه ها بکشید تا برگ ها خرد شوند. وقتی که آماده شد می توانید از آن برای درست کردن غذاهای خود استفاده کنید. با این کار شما روغن و عطر و طعم آویشن را حفظ خواهید کرد. خشک کردن در هوا برای آویشن بسیار مناسب می باشد.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:۷ گیاه دارویی عالی برای خشک کردن
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *